Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Günümüzden destekten yoksun kalma tazminatı karşımıza, genel olarak iş kazaları yada trafik kazalarında meydana gelen ölüm olaylarından sonra ortaya çıkan bir sorundur. Bunun sebebi ise kazalarda meydana gelen ölüm olaylarında, geriden kalan mirasçıların vefat edenin maddi ve manevi desteğinden mahrum kalacağından dolayı destekten yoksun kalma tazminatı olarak mirasçı olan kişiler dava açmak suretiyle alabilmektedir.

Destek tazminatı hesaplanırken, hesap uzmanları birçok kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi meydana gelen kaza veya olayda kusur oranıdır. Çünkü bu dava sonucu çıkacak tazminat miktarını kusur oranında alacaktır. Örneğin %50 kusur olması durumunda çıkan tazminatının % 50 si destek tazminatı olarak karar verilecektir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

Trafik kazalarında yada iş kazalarında yukarıda anlatılan konunun üzerine kusur tespitinin nasıl yapılmadığı merak edile bilinir. Cevaplayacak olursak bu kazalar sonucu mutlaka ceza davası açılmaktadır. Bu ceza davalarının konusu “Taksirle Ölüme Sebebiyet” verme suçu şeklindedir. Bu dava ceza mahkemesinde görülürken olay incelenmesi, delillerin toplanması, ifadelerin alınması sonucu olayın çeşidine önemine, uzmanlık istemesi halinde o konun uzmanı olmak kaydı ile birden fazla bilirkişiye inceleme yaptırılır.

Bunun yanı sıra iş kazası sonucu ölümlerde SGK’a ait müfettişleri de  olayın iş kazası olup olmadığı, kusurlu durumlarını ayrıca inceleyerek rapor hazırlamaktadırlar. Bu raporlarda ayrıca mahkemeye sunulmaktadır. Raporların çok olması çelişki ve yanlışlık olması halinde en son kurum olan Adli Tıp Başkanlığından rapor alınmaktadır. Ceza mahkemesi toplanan deliller, alınan ifadeler ve en önemlisi ise hazırlanan uzman bilirkişi raporlarına göre kusur tespiti yapılarak kararını açıklamaktadır.

İş kazası Yada Trafik kazasında talepler incelendiğinde  Destekten Yoksun kalma tazminatına en büyük etkiyi ceza davasını yaptığı yukarıda anlattığımız hususlarda anlaşılmaktadır. Bu nedenle Destekten yoksun kalma tazminatı talep edilirken aynı zamanda ceza davasını da iyi bir şekilde takip edilmesi önem kazanmaktadır. Bu nedenle bu konularda sertifika sahibi ve bu konularda tecrübe etmiş avukatlardan danışmanlık ve avukatlık hizmetinin alınması çok önemlidir.

Burada uyarılması gereken en önemli konu bu davalarda yetkisinin olmamasına rağmen danışmanlık veya iş takipçiliği adına bu kişilere vekalet verilmesi durumunda yaşanacak olumsuzluklarda hak kaybına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN