Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta kuruluşu, Sigorta Tahkim Komisyonu’na kayıtlı ise ve müracaatta bulunduğunuzda sigorta kuruluşu talebinizi tamamıyla ya da kısmen red etmiş olabilir. Ya da talebinize müracaat tarihinden sonrası 15 iş günü (Trafik Sigortasında 15 gün) yazılı olarak yanıt vermediyse tahkime başvuru hakkınız bulunmaktadır. Tahkime Müracaat formunu noksansız doldurup ekindeki dokümanlarla beraber  şahsen veyahut postayla sigorta tahkim komisyonuna müracaatta bulunabilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru‘nun değerlendirmeye alabilmesi amacıyla zorunlu Sigortalar hariç, kendisi hususu rizikonun alakalı kuruluşun üyelik tarihinden sonrası ortaya gelmiş olması gereklidir.
Zorunlu Sigortalarda ise kuruluşun Komisyona üye statüsüne  bakılmaksızın, 18.04.2013 gün  sonrası meydana çıkan uyuşmazlıklar amacıyla Komisyona müracaat yapılabilmektedir.
Kendisine uygulanan başvurulara mevzu olan uyuşmazlıkların en hızlı ve isabetli bir şekilde halledilmesi hedefinden yola çıkan Komisyon, sigorta uyuşmazlıkları itibariyle müracaat sahiplerine, mahkeme sürecine göre daha süratli ve henüz basit netice almaları imkanını tanıyan yeni ve kolay bir seçenek sunmaktadır.
Bu çerçevede, Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü, tarafların aksine bir anlaşması bulunmadığı takdirde, Kanunda belirti edilen müddet hudutları amacıyla bağımsız hakemlerce gerçekleştirilecektir.
Sigorta tahkim sistemi, sigorta kuruluşlarının iradi katılması esasına dayanmaktadır.
Dolayısıyla, Komisyona müracaatta bulunabilmeniz amacıyla kendisi yaşadığınız sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine kayıtlı olması ve kendisi hususu rizikonun üyelik tarihinden sonrası ortaya gelmiş olması gereklidir.

Ancak, alakalı mevzuat ile zorunlu tutulan sigortalardan kaynaklanan tahkim sistemi kapsamındaki uyuşmazlıklar amacıyla, alakalı tesis sigorta tahkim sistemine kayıtlı olmasa bile, hak sahipleri Sigortacılık Kanununun 30 uncu fıkrası hükümlerine göre tahkim usulünden faydalanabilir.
Komisyona müracaat amacıyla sigorta kuruluşuyla aranızda bir ayrı olarak tahkim anlaşması bulunmasına lüzum yoktur.
Tahkim düzeneğinin işleyişinin yapılandırılmasında, Komisyona yapılacak başvurulara ait sürecin kolay ve anlaşılır olmasına bilhassa ehemmiyet verilmiş, müracaat sahiplerine sıkıntı getirebilecek komplike ve bürokratik işlemlerden yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile kaçınılmıştır.
Komisyona müracaatta bulunabilmeniz için lazım olan şartlar gerçekleştiğinde yalnızca yapmanız gereken; internet sitesinden veyahut Komisyondan temin edebileceğiniz müracaat formunu doldurmak, ihtiyaç duyulan belgeleri ilave etmek ve müracaat ücretini yatırdığınızı gösteren makbuzun bir örneğiyle beraber Komisyona ulaştırmaktan ibarettir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna Nasıl Başvurulur

Tahkim sistemine kayıtlı bir sigorta kuruluşu ile kendisi yaşadığınızda ilk olarak bu uyuşmazlığın çözümü amacıyla alakalı sigorta kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.
Sigorta kuruluşunun başvurunuza cevap olarak gönderdiği son yazı talebinizi karşılamadıysa ya da sigorta kuruluşundan 15 iş günü (Trafik Sigortasında 15 gün) amacıyla yazılı bir yanıt alamadıysanız, kuruluştan aldığınız cevabi yazı (sigorta kuruluşu size yanıt vermediyse sigorta kuruluşuna müracaatta bulunduğunuzu kanıtlayan belgeler) ve iddianızın ispatına yarayacak başka dokümanlarla beraber Komisyona başvurabilirsiniz.
Komisyona başvurunuzu postayla veyahut şahsen yapabilirsiniz.
Sigortacılıkta Tahkime Ait Yönetmeliğin 16. maddesi uyarınca Komisyona başvuruların müracaat formu doldurularak yapması mecburidir.

Sadece ıslak imzalı müracaat formları kabul edilecek olması esas alınırken, faksla uygulanan başvurular öneme alınmayacaktır.
Başvuru formu bilgisayar üstünde doldurulduğu takdirde çıktısının alınıp imzalandıktan sonrası Komisyona iletilmesi gereklidir.
Tahkime ya da Tüketici Meseleleri Hakem Heyeti’ne intikal etmiş uyuşmazlıklar ile ilgili başvurular da Komisyon doğrulusunda değerlendirilmeyecektir.
Başvuru formunuza, Müracaat sahibi gerçek kişilerin geçerli bir kimlik dokümanı ( Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) fotokopisi, sigorta sözleşmeniz/poliçeniz ve talebinizle alakalı başka belgelerin yanı sıra, müracaat masrafının yatırıldığını gösteren banka makbuzunu da eklemeyi unutmayınız.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN